DZIEŁO NATURY, SZTUKA CZŁOWIEKA

Dzień 9 lipca 2017 r. na trwałe zapisał się w historii województwa śląskiego. Podczas odbywającej się w Krakowie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, podjęta została decyzja o wpisie „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ten sposób ten wyjątkowy kompleks pogórniczych obiektów znalazł się na liście najbardziej docenianych zabytków świata.

Z tej okazji w dn. 21 października br. o godz. 18:00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się uroczysty koncert. Wydarzenie to jest wspólną inicjatywą Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czecha oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Marka Kandzi. Koncert będzie okazją do symbolicznego podziękowania dla wszystkich zaangażowanych osób i podmiotów, które dostrzegły, tworzyły i wspierały unikatową na skalę świata wartość tarnogórskiego dziedzictwa przemysłowego, na czele z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Program uroczystego koncertu:
Józef Szwed – Hejnał Tarnogórski (wyk. Szymon Gaudyn)
Andrzej Dziadek – Dzwony (wyk. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz)
Bogumiła Dunikowska – Srebrna suita organowa (wyk. Bogumiła Dunikowska)
Aleksander Lasoń – IV Kwartet smyczkowy „Tarnogórski” (wyk. Kwartet Śląski w składzie: Krzysztof Lasoń - I skrzypce, Arkadiusz Kubica - II skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela)
Mikołaj Górecki – Divertimento (wyk. Śląska Orkiestra Kameralna pod dyr. Roberta Kabary)

Koncert zamknięty.