DYRYGUJE MAESTRO JUOZAS DOMARKAS

Pierwsza batuta Litwy – Juozas Domarkas ponownie na dyrygenckim podium Filharmonii Śląskiej. Za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego odznaczony (2006) Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyjaciel Filharmonii Śląskiej, wielokrotny juror naszego konkursu dyrygentów przyjął propozycję udziału w III Katowickich Dniach Henryka Mikołaja Góreckiego w piątek 27 listopada.
Wychowanek Konserwatorium Petersburskiego (w klasie prof. I. Musina), potem jeszcze „oszlifowany” przez legendarnego Igora Markevitcha poprowadzi filharmonicznych symfoników w arcydziełach muzyki rosyjskiej Siergieja Rachmaninowa i Dmitrija Szostakowicza, kompozytorów cenionych przez Henryka Mikołaja Góreckiego.
W pierwszej części koncertu usłyszymy II Koncert fortepianowy Siergieja Rachmaninowa, którego partię solową wykona znakomity katowicki pianista Zbigniew Raubo. Akordy otwierające ten utwór tworzą podaj najsłynniejszy początek koncertu w całej literaturze muzycznej. Kto wie, czy nie dlatego, że pisał kompozytor pierwszą część na końcu? Nadzwyczajna w tym utworze jest obfitość wspaniałych melodii. Fortepianowe figuracje drugiej części oparł kompozytor na jednym z wcześniejszych utworów, ale nowy w nich jest wznoszący się nad nimi, słynny temat klarnetu. Nie należy ten koncert do utworów łatwych wykonawczo, ale chyba tym ciekawszą staje się propozycją dla słuchaczy.
Po przerwie – V Symfonia Dmitrija Szostakowicza, bodaj najpopularniejsza i zarazem najbardziej tajemnicza wśród symfonii XX-wiecznych. Uważana jest za „praktyczną twórczą odpowiedź sowieckiego artysty na zasłużoną krytykę”. Wcześniejsze utwory kompozytora o nowatorskim języku spotkały się z ostrą krytyką radzieckiego sytemu ideologicznego, twórca więc postanowił dać dzieło stroniące od nowatorstwa i jednocześnie… wyrazić nim swoje przeżycia. Na łamach Wieczornej Moskwy Szostakowicz pisał: Tematem mojej Symfonii jest ukazanie osobowości człowieka. Chciałem przedstawić w tym od początku do końca lirycznym dziele człowieka z wszystkimi jego przeżyciami. W Finale Symfonii próbuję rozwiązać tragiczne motywy pierwszych części, w pełnym życia, optymistycznym planie… W prawdziwej tragedii, np. w tragediach Szekspirowskich, nicią przewodnią powinna być bowiem pozytywna idea… Utwór zdecydowanie wydaje się być czymś więcej, niż tylko „przejściem artysty od błędnego wcześniejszego indywidualizmu do bezinteresownej solidarności z masami” po tym jak Stalin wyszedł rozeźlony z przedstawienia opery Szostakowicza Lady Makbet mceńskiego powiatu. Dzisiaj bardziej słuchamy i cenimy samą muzykę tej symfonii. Coraz mniej – i słusznie – widzimy w niej pierwszy utwór, w którym twórca dokonał niemożliwego: pisząc muzykę integralną i głęboko emocjonalną, jednocześnie wzniósł się do roli naczelnego kompozytora totalitarnego systemu.

27 listopada 2015, piątek godz. 19.00 T, S
III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego – dyryguje Juozas Domarkas