DNI OTWARTE
FOTORELACJA!

Dziękujemy za tak liczną wizytę Państwa podczas pierwszych filharmonicznych dni otwartych! W sobotę i niedzielę 5-6 kwietnia, licząc wraz z liczbą słuchaczy sobotniego koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej odwiedziło nas ponad 3 tysiące filharmaniaków, co precyzyjnie wyliczyliśmy dzięki prowadzonej ewidencji. W chłodny sobotni poranek i przez całą cudownie słoneczną niedzielę, z radosnym zdumieniem dyrektorzy Mirosław Jacek Błaszczyk i Maria Burska witali przybyłe tłumy: od niemowląt, niesionych na rękach rodziców po szanownych, sędziwych seniorów.

Z Państwa wypowiedzi wiemy, że spodobała się nasza propozycja zajrzenia do fascynującego świata muzyki, porozmawiania o pasjach, życiu i warsztacie pracy artystów, przyjrzenia się budowaniu wykonawczego mistrzostwem i kunsztowi konstruowania instrumentów.

Wielkim powodzeniem cieszyły się poprowadzone przez Reginę Gowarzewską autorskie spotkania z prof. Julianem Gembalskim, który muzycznie zaprojektował nasze organy, z kompozytorem, wychowankiem naszego patrona, prof. Eugeniuszem Knapikiem, z dyrektorem filharmonii i jednocześnie dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, prof. Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, oraz ze znakomitym pianistą Zbigniewem Raubo, z którego eksperckiej opinii korzystaliśmy przy zakupie naszego nowego fortepianu.

Program Pereł kameralistyki Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary w internetowej ankiecie wybieraliście Państwo sami, więc o jego powodzenie byliśmy spokojni, ucieszyło nas Państwa wielkie zainteresowanie także otwartą próbą naszego Chóru pod dyrekcją Jarosława Wolanina. W sobotni wieczór, już poza ramami dni otwartych, licznie zebrani słuchacze uczestniczyli w koncercie Śląskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem solisty Wiesława Kwaśnego (skrzypce).

Otwarta próba orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka zrobiła prawdziwą furorę – na filmowe przeboje nie sposób było przymknąć drzwi, a bardzo wielu Melomanów zdecydowało się słuchać muzyki stojąc w podcieniach i foyer sali koncertowej.

Ogromnie cieszyły nas Państwa wizyty rodzinne, które osiągnęły zenit pozytywnych emocji podczas muzycznych audycji i zabaw poprowadzonych przez Barbarę Badurę i Agnieszkę Zawieruchę. Plastyczną zabawę pod okiem naszego filharmonicznego grafika Tomasza Olszewskiego zapewnił dzieciom katowicki sklep dla plastyków i hobbystów Matejko.

Do Filharmonii Śląskiej przyciągnęła Państwa także ciekawość zobaczenia odnowionej i rozbudowanej siedziby. Opiekę nad nieustannie formułującymi się grupami chętnych do zwiedzenia obiektu roztoczyli nasi przewodnicy.

Cieszymy się, że spodobała się Państwu podniebna strefa melomana z kawiarenką i możliwością odsłuchu naszych nagrań, że miłym zaskoczeniem stało się nasze, z zewnątrz niewidoczne patio pod niebem. Z zachwytem przyjmowaliście Państwo zachowanie dawnej atmosfery Sali koncertowej im. Karola Stryji z jej historycznymi kandelabrami; podziw i uznanie budziły w niej nowe organy.

Chwaliliście Państwo zachowanie po modernizacji obiektu tablicy dedykacyjnej, zamieszczonej u wejścia do Sali koncertowej im. Karola Stryji oraz za wyeksponowanie we foyer przy wejściu do Filharmonii Śląskiej rzeźbiarskiego portretu Henryka Mikołaja Góreckiego, naszego patrona. Zaakceptowali Państwo nowoczesne i dobre akustycznie wnętrze sali kameralnej, ucieszyły Was nasze nowe zakupy klawesynu i fortepianu Steinwaya. Spodobały się Państwu garderoby naszych i gościnnych artystów.  Dziękujemy za wiele uwag, które wykorzystamy w ostatecznym zagospodarowaniu całego gmachu. Państwa opinie, wyrażone w wypełnionych ankietach zaprezentujemy Państwu wkrótce na naszej stronie internetowej.

Z  zaciekawieniem zaglądaliście Państwo do warsztatu tyskiego lutnika Arkadiusza Gromka. Zainteresowanie jego pracą było tak duże, że mistrz nie za wiele zdołał wystrugać w jaworowym drewnie, z którego powstaną nowe skrzypce. Spore zaciekawienie budziło audiofilskie stoisko firmy RCM audio, prezentującej muzykę klasyczną z rarytasowych płyt winylowych z kolekcji właściciela, Rogera Adamka, na najwyższej klasy sprzęcie hi – end. Sporo Melomanów zatrzymywało się przy stoisku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Na naszym stoisku największym Państwa zainteresowaniem cieszyły się koszulki „Filharmaniaka”. Nasi pracownicy czuwali nad komfortem, sprawnością techniczną oraz bezpieczeństwem pożarowym podczas Państwa pobytu w Filharmonii.

Za wystawę fotograficzną dziękujemy Mostostalowi Warszawa S.A., a za ekspozycje instrumentów – Arkadiuszowi Gromkowi oraz Salonowi i Serwisowi Instrumentów Dętych

Piotra Śmietany. Miło nam poinformować, że laureatami nagród ufundowanych przez Porsche Inter Auto Polska oraz Hotel Best Western Premier**** Katowice  i Filharmonię Śląską w naszym konkursie rodzinnym zostali superfilharmaniacy: Izabela Malmer, Tomasz Zieliński i Bogusława Rowiecka.

Serdecznie dziękujemy Artystom: zaproszonym wirtuozom i wszystkim filharmonikom,  wszystkim pracownikom filharmonii i partnerom zaangażowanym w organizację dni otwartych.

Państwa zaś, najserdeczniej zapraszamy na nasze koncerty i w kolejne dni otwarte.