CHÓRALNE ARCYDZIEŁO W STULECIE WYKONANIA

10 marca 1915 roku moskiewski Chór Synodalny pod batutą Nikołaja Danilina po raz pierwszy wykonał Całonocne czuwanie Siergieja Rachmaninowa. Prawykonanie spotkało się z takim aplauzem, że do końca sezonu dzieło powtórzono jeszcze czterokrotnie. W stulecie prawykonania naszym melomanom proponuje ten utwór Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. W niedzielę 19 kwietnia o godz. 19 w kościele św. Józefa w Katowicach-Załężu z chórem wystąpią też alt Joanna Noster i tenor Rafał Bartmiński. Przewodnikiem po dziele będzie Karina Paszek. Polecamy i zapraszamy.
W obrębie twórczości kantatowej Siergieja Rachmaninowa, twórcy symfonii-kantaty Dzwony, ważne miejsce zajmują dwa dzieła religijne: Liturgia św. Jana Chryzostoma na chór mieszany i chłopięcy z 1910 roku i o pięć lat późniejsze, bardziej od niej wyszukane, o większej ekspresji Całonocne czuwanie. To rodzaj nieszporów, na które składa się 15 pieśni w większości opartych na oryginalnych melodiach cerkiewnych. Kompozytor zaczerpnął je z kriuków – neumatycznych zapisów manuskryptowych, przechowywanych w soborze Archangielskim w Moskwie.
Całonocne czuwanie przez wieki celebrowano w wigilię głównych świąt Cerkwi prawosławnej. Było okazją do refleksji w magii zachodzącego słońca i w blasku świtu dnia następnego. Arcydzieło Siergieja Rachmaninowa w niezwykle uduchowiony sposób przywołuje prostotę tej starej tradycji.
Intrygująco zapowiada się konfrontacja filharmonicznego chóru z nadzwyczajną domeną zespołów rosyjskich – wspaniale dźwięcznymi, donośnymi basami, wspierającymi głębokimi, niskimi dźwiękami C aksamitne brzmienie sprawnych w niezwykle wysokich dźwiękach sopranów. Arcydzieło Rachmaninowa staje się dla naszego zespołu olbrzymim wyzwaniem.

19 kwietnia 2015, niedziela godz. 19.00
Kościół p.w. św. Józefa, ul. Gliwicka 76 Katowice-Załęże
Chóralne arcydzieło w stulecie prawykonania
Chór Filharmonii Śląskiej