CHOPIN & POLIFONICA

Krzysztof Książek to młody (rocznik 1992) krakowski pianista, studiujący obecnie u Stefana Wojtasa w Bydgoszczy. Był półfinalistą i laureatem dwóch pozaregulaminowych nagród październikowego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wcześniej był laureatem m.in. Grand Prix International Chopin Piano Competition (Lwów 2010) i II American Paderewski Piano Competition (Los Angeles 2013) oraz II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu I.J. Paderewskiego na IX Międzynarodowym Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 2013). Występował na 67. i 69. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach oraz na II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncertował w Polsce oraz Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, na Słowacji i Węgrzech. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
U nas w sobotę 19 grudnia ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Roberta Kabary zagra I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W drugiej części koncertu POLOFONICA wykonane zostaną kompozycje i aranżacje Ryszarda Borowskiego w tradycji baroku, polifonii i jazzu.
Ryszard Borowski to kompozytor, saksofonista, aranżer, flecista i pedagog. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fletu przez cały okres studiów (1974-78) grał w rozmaitych muzycznych zespołach teatralnych, współpracował z estradą kameralną F.N., brał udział w nagraniach radiowych i pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej. W 1977 roku w ogólnopolskim konkursie na utwór dla radiowej orkiestry Studio S-1 zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano). Od tego też czasu datuje się bliższa współpraca z big bandem Studio S-1 prowadzonym przez Andrzeja Trzaskowskiego. Różnorodne zainteresowania muzyczne artysty już podczas studiów „szły dwutorowo”, skupiają się wokół dwóch zupełnie różnych kierunków, jakimi są muzyka dawna i jazz. Znajduje to odbicie w pracy zawodowej – grze w zespołach muzyki dawnej (przede wszystkim w zespole Ars Nova) i „jazzujących” aranżacjach pisanych dla potrzeb radia, telewizji i teatru. Jako saksofonista i flecista współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami (m.in. „Roma” i „Syrena”). Przez kilka sezonów prowadził orkiestrę w musicalu Chicago.
Wydał cztery jazzowe płyty autorskie (The Nights of Flutes, Mariage, Bigbands, Over the Mirrors). Brał udział w nagraniach płyt różnych polskich wykonawców (np. Kapitan Nemo Wyobraźnia, Marcin Kleiber Silicon Album, Maryla Rodowicz Życie ładna rzecz, Jan Bokszczanin Komeda − Inspirations).

19 grudnia 2015 r,sobota g. 18. T
Chopin& Polifonica
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara - dyrygent