CHOPINOWSKIE INSPIRACJE ADAMA MAKOWICZA

17 października minie 165. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, którego muzyka jest polskim klejnotem dziedzictwa światowego. Ciągle żywym i nieustannie inspirującym. Filharmonicy śląscy przypomną o tym już w niedzielę 12 października nadzwyczajną propozycją nowego cyklu Strefa melomana. Zaproszono do niej jednego z najwybitniejszych pianistów jazzowych świata, Adama Makowicza. W drugiej części Strefy melomana zaplanowano spotkanie artysty z publicznością.
Część muzyczną rozpocznie recital pianisty, który następnie ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawi jazzowe opracowania utworów Fryderyka Chopina. Wielbiciele talentu Adama Makowicza doskonale wiedzą, że w tej propozycji zrodzi się frapujący splot muzyki chopinowo-makowiczowej.
Adam Makowicz jak nikt inny nadaje się do takiego muzycznego fantazjowania. Klasyka – utwory George’a Gershwina, Irvinga Berlina, Jerome’a Kerna i Cole’a Portera – jest stale obecna w repertuarze pianisty, a utwory Fryderyka Chopina już dawno włączył do cyklu autorskich adaptacji. Jego muzykę grał wspólnie z m.in. z takimi tuzami klawiatury, jak niedawno przez filharmoników goszczony Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Stanisław Drzewiecki, czy Krzysztof Trzaskowski. W USA wydał płytę z muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji jazzowej. Jego specjalnością stały się koncerty oraz płyty monograficzne poświęcone wielkim twórcom z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Sam ma na swym koncie przeszło 100 kompozycji na kwartet smyczkowy i trio jazzowe, wiele utworów na fortepian, jest autorem muzyki do kilku filmów animowanych.

12 października 2014, niedziela godz. 17.00 T, K, B
Strefa melomana: spotkanie z Adamem Makowiczem
Adam Makowicz – fortepian
Śląska Orkiestra Kameralna
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Recital solowy oraz opracowania jazzowe utworów Fryderyka Chopina i Adama Makowicza z towarzyszeniem orkiestry kameralnej
Po części muzycznej – spotkanie publiczności z Adamem Makowiczem

Chociaż współpracował z takimi muzykami jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Michał Urbaniak, ostatnio jego nazwisko kojarzone jest najczęściej z występami w towarzystwie Leszka Możdżera i albumami, które nagrali wspólnie: "Makowicz vs. Możdżer. Wrocław 2004" oraz "Makowicz vs. Możdżer. At the Carnegie Hall".
Adam Makowicz urodził się w 1941 roku, edukację muzyczną rozpoczął w Krakowie, tam też związał się z klubem jazzowym Helicon. Zadebiutował w 1962, tworząc wraz z Tomaszem Stańko zespół Jazz Darings, później zaś współpracował też m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Andrzejem Kurylewiczem, Wojciechem Młynarskim, Urszulą Dudziak i zespołem Novi Singers. W 1977 przeniósł się na stałe do USA.
Dzięki pomocy Willisa Conovera Makowicz zaczął grać z najlepszymi muzykami, producent skontaktował go także z Johnem Hammondem, który załatwił mu występ w nowojorskim klubie "The Cockery". Wkrótce Makowicz wydał pierwszy w USA solowy album "Adam". Popularności przydały mu także kolejne płyty, m.in.: "From My Window", "Name is Makowicz", "Solo". Muzyk wystąpił też w Carnegie Hall i podjął współpracę z artystami takimi jak: Earl "Fatha" Hines, George Shearing, Teddy Wilson, Benny Goodman, Herbie Hancock, Freddie Hubbard, i Sarah Vaughan.
Oprócz występów z Chester String Quartet, Amici String Quartet i Washington National Symphonic Orchestra Makowicz koncertował także solo, przybliżając publiczności repertuar takich wykonawców jak George Gershwin czy Duke Ellington. Po 1989 roku coraz częściej zaczął pojawiać się w Polsce popularyzując dokonania amerykańskich autorów oraz biorąc udział w różnych projektach. Jeden z jego najnowszych albumów nosił tytuł "Songs from Manhattan".

Od filmów animowanych do Chopina
Obok typowych standardów i utworów jazzowych repertuar Adama Makowicza obejmuje również muzykę klasyczną. Do cyklu autorskich adaptacji włączył utwory Fryderyka Chopina (którego kompozycje grał m.in. wspólnie z Krzysztofem Jabłońskim, Januszem Olejniczakiem, Stanisławem Drzewieckim, Krzysztofem Trzaskowskim; wydał też w Stanach Zjednoczonych płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej), George'a Gershwina, Irvinga Berlina, Jerome Kerna i Cole'a Portera. Jego specjalnością stały się koncerty oraz płyty monograficzne poświęcone wielkim twórcom z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Ponadto ma na swym koncie przeszło 100 kompozycji na kwartet smyczkowy i trio jazzowe, wiele utworów na fortepian, jest autorem muzyki do filmów animowanych - Kaśka i Baśka w cyrku (1973) i Ja się zabiję! (1975) w reż. Aliny Maliszewskiej oraz filmów dokumentalnych - Kaśka i Baśka w dyskotece (1974) w reż. Aliny Maliszewskiej i Brygada Majstra Mortala w reż. Tomasza Lengrena (1976).

W 2008, z okazji jubileuszu 400 lat istnienia amerykańskiej Polonii, osobę Adama Makowicza włączono w poczet najbardziej zasłużonych 400 Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. Ponadto uhonorowany został wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2009).

Od kilku lat koncertuje na fortepianie firmy Blüthner.