CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA

A to w związku z przypadającą 11 grudnia 140. rocznicą urodzin Mieczysława Karłowicza. Ta okrągła data stała się jednym z impulsów dla akcji Cała Polska gra Karłowicza. Owocem tego projektu będzie kilkanaście koncertów z muzyką Mieczysława Karłowicza, które odbędą się w grudniu na terenie całego kraju. My, a dokładniej – Śląska Orkiestra Kameralna – ogólnopolski Weekend z Karłowiczem w niedzielę 11 grudnia spletliśmy z naszymi Wieczorami organowymi.
Kameralna pod batutą Roberta Kabary wykona Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2. To jedna z pierwszych poważniejszych i jakże udanych prób kompozytorskich zmarłego tragicznie w Tatrach Mieczysława Karłowicza. Serenada ukończona z początkiem 1897 roku została wykonana po raz pierwszy 15 kwietnia tego samego roku w Berlinie przez Orkiestrę Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Henryka Urbana. Utwór składa się z czterech części: Marsza, Romansu, Walca i Finału-allegretta.
Prof. Władysław Szymański tym razem do comiesięcznego spotkania z naszymi organami zaprosił wirtuoza tego instrumentu z Gdańska, I organistę archikatedry oliwskiej, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, z którego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, Romana Peruckiego. Jest też prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in.: jeden z najsłynniejszych w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej i Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Juror międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska), koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk).
W tym nadzwyczajnym wieczorze organowym pojawi się także solistka Filharmonii Kaliningradzkiej, absolwentka Konserwatorium w Erywaniu Anahit Mkrtchyan (sopran). Wyśpiewa swoistą antologię Ave Maria, w której pojawią się dzieła: Johanna Sebastiana Bacha / Charlesa Gounoda, Camille’a Saint-Saënsa, Franza Schuberta, Francesca Tostiego, Luigiego Luzzi, Pietra Mascagniego i Giulia Cacciniego. Usłyszymy też Pie Jesu z Requiem Andrewa Lloyda Webbera, Panis Angelicus Césara Francka i Wariacje nt. Kto się w opiekę Mieczysława Surzyńskiego oraz dzieło Grzegorza z Nareku – jednego z największych artystów i uczonych ormiańskich, świętego Kościoła ormiańskiego i Kościoła katolickiego.
Wirtuozerię organisty objawią jego interpretacje II Koncertu organowego g-moll op. 177 monachijskiego twórcy muzyki religijnej, Josefa Rheinbergera oraz Fantazji G-dur BWV 572 Jana Sebastiana Bacha.

11 grudnia 2016, niedziela godz. 17.00 [T ] [O]
Filharmoniczny Wieczór Organowy w ogólnopolskim Weekendzie z Karłowiczem