BA...ROCKOWE OSTATKI

Niezbyt długi tegoroczny karnawał w Filharmonii Śląskiej był wszakże rozrywkowo intensywny. We wtorek 13 lutego zapraszamy jeszcze na Ba…rockowe ostatki, jakie proponuje Kwintet Śląskich Kameralistów.
To jedna z bardziej lubianych formacji naszych artystów. Tworzą ją muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej: koncertmistrz Dariusz Zboch (I skrzypce), Jakub Łysik (II skrzypce), Jarosław Marzec (altówka), Katarzyna Biedrowska (wiolonczela) i Krzysztof Korzeń (kontrabas). Tym razem proponują koncertową niespodziankę, nie zdradzając co (i czy) zaproponują słuchaczom z muzyki barkowej, ani co (i czy?) – z muzyki rockowej. Wiemy natomiast na pewno, że pojawią się w programie kompozycje Maurice’a Ravela oraz przeboje muzyki rozrywkowej w aranżacjach Dariusza Zbocha.
Wisienką na tym torcie może stać się polskie prawykonanie opracowania na kwintet Kwartetu smyczkowego F-dur Maurice’a Ravela zafascynowanego muzyką Claude’a Debussy’ego. Ravel nie imituje swego mistrza, ale podobnie jak on nadał fakturze swego kwartetu nadzwyczajną płynność. Emocjonalna temperatura utworu to rezultat zadziwiającego mistrzostwa harmonicznego Ravela, który w istocie chyba Debussy’ego przewyższył. A jak zabrzmi to w kwintecie?
Warto zajrzeć do Fiharmonii.

13 lutego 2018, wtorek g. 18.00
Ba… rockowe ostatki
Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:
Dariusz Zboch – I skrzypce
Jakub Łysik – II skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Krzysztof Korzeń – kontrabas
Maurice Ravel/Dariusz Zboch - opracowanie na kwintet smyczkowy - Kwartet smyczkowy F-dur - prawykonanie
Samuel Cohen - Hatikvah
Seweryn Krajewski - Uciekaj moje serce
ABBA - Super Trouper/Money Money Money
QUEEN - Bohemian Rhapsody
Yair Dalal - Through the Mist of your Eyes
THE BEATLES - Eleanor Rigby
Demis Roussos - My friend the Wind
EUROPE - The Final Countdown Europe prawykonanie
Naomi Shemer - Hoy Artzi Moladti
Traditional - Ajde Jano
Sting - Roxanne
Carlos Gardel - Por Una Cabeza
Traditional - Hava Nagila

Kompozycje w opracowaniu na kwintet smyczkowy - Dariusz Zboch

Kwintet Śląskich Kameralistów wydał właśnie czwartą płytę rozpoczynając współpracę z firmą DUX ! Znalazły się na niej kwintety fortepianowe Franza Schuberta i Johannesa Brahmsa z udziałem niemieckiego pianisty Christopha Soldana.