ARCYDZIEŁA W MŁODYM WYKONANIU

Ciekawy program proponują Robert Kabara i Ślaska Orkiestra Kameralna w koncercie piątkowym 8 maja (godz.19), do interpretacji lubianych przez publiczność arcydzieł właczając młodych łodzkich skrzypków: Anitę Koźlak, Annę Muzyk, Weronikę Pucką i Grzegorza Warzechę.
Jako Kwartet Skrzypcowy Navis muzykują wspólnie od 2013 roku. Swoje mistrzostwo doskonali m.in. podczas Julliard String Quartet Seminar w Nowym Jorku, Letniej Akademii Muzyki z Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker w Lusławicach, Pacific Music Festival w Japonii, czy pracy z European Union Youth Orchestra i Gustav Mahler Jugendorchester. Jako kwartet zdobyli Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych podczas Koncertu Roku 2013 oraz III nagrodę na Turnieju Kameralnym 2014 w Bydgoszczy. Obecnie Navis nagrywa płytę, którą wyda Polskie Radio.
W programie Czterech pór roku Antonia Vivaldiego rekpomendować nie trzeba, to wszak w nie tylko filharmonicznym repertuarze przebój nad przeboje. Przypomnieć natomiast warto, że z bogatego dorobku kameralnego Grażyny Bacewicz najwiekszym powodzeniem cieszą się kwartety smyczkowe. Sama była skrzypaczką, wiec doskonale wiedziała jak nadawać komponowanym utworom wirtuozowską efektowność. Jest autorką siedmiu (2 ze spisu swych kompozycji wycofała) kwartetów smyczkowych a także po jednym kwartecie na cztery wiolonczele i na czworo skrzypiec. Ten właśnie, z 1949 roku, znalazł sie w programie.
Simple Symphony – czwarte opus Benjamina Brittena, obublikowane w 1934 roku wzbudziło żywe zainteresowanie młodym kompozytorem. Zaczął tę symfonię komponować, mając zaledwie 12 lat, dokończył – kończąc kompozytorskie studia. W tym kilkunastominutowym dziełku objawia się charakterystyczna dla późniejszej twórczości kompozytora tendencja ozywiania form muzyki przedklasycznej. Doskonale odzwierciedlają to tytuły kolejnych części utworu: Boisterous bourrée – Playful pizzicato – Sentimental saraband – Frolicsome finale.

Kwartet Skrzypcowy „Navis”
utworzony w 2013 roku, pracuje pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jego członkowie, wyróżniający się studenci Uczelni, to laureaci ogólnopolskich konkursów muzycznych, uczestnicy kursów mistrzowskich i festiwali muzycznych w kraju i za granicą, takich jak Pacific Music Festival w Japonii, Julliard String Quartet Seminar w Nowym Jorku, Letnia Akademia Muzyki z Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker w Lusławicach, European Union Youth Orchestra czy Gustav Mahler Jugendorchester. Jako kwartet, skrzypkowie zdobyli Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych podczas Koncertu Roku 2013, który odbył się w Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz III nagrodę na Turnieju Kameralnym 2014 w Bydgoszczy. Koncertowali również na Zamku Królewskim oraz podczas 14. Letnich Wieczorów Muzycznych – Dziekanka 2014 w Warszawie, festiwalu „Akademia w zabytkach Bydgoszczy”, w sali koncertowej „Aula Nova” Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz w nowej sali koncertowej swojej macierzystej uczelni podczas obchodów 85-tych urodzin prof. Wandy Wiłkomirskiej i Święta Uczelni. Kwartet Skrzypcowy „Navis” jest w trakcie nagrywania płyty, która zostanie wydana przez Polskie Radio.

8 maja 2015, piątek godz. 19.00 T, K
Koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent