ARCYCIEKAWIE I PRZEBOJOWO

Z niezwykle muzykalną amerykańską skrzypaczką Melissą White przybywa do nas szef waszyngtońskich filharmoników Piotr Gajewski.
W ich programie koncertu z naszymi symfonikami znajdą się w piątek 19 grudnia same przeboje. Polecamy.

Otworzy koncert uwertura Karnawał Antonína Dvořáka, drugie ogniwo tryptyku symfonicznego Przyroda, życie i miłość, skomponowanego w 1891 roku, na krótko przed wyjazdem kompozytora do Ameryki, dla uczczenia 400 rocznicy jej odkrycia. Karnawał miał być obrazem człowieka w radosnym wirze życia, jego afirmacją. Potem usłyszymy Serenadę Leonarda Bernsteina – serię powiązanych wypowiedzi ku chwale miłości, jak określił sam kompozytor swój utwór inspirowany Ucztą Platona a będący właściwie koncertem skrzypcowym ze starannie dobranymi instrumentami perkusyjnymi i solowo potraktowaną harfą. Drugą część koncertu wypełni muzyka Maurice’a Ravela. Najpierw rozbrzmi jego pierwszy duży utwór symfoniczny – Rapsodia hiszpańska, która stała się popisowym punktem programu każdej orkiestry. Po tym poemacie symfonicznym o niezwykle żywej orkiestracji koncert zamknie arcyprzebojowe Boléro. Sam kompozytor niezwykłym sukcesem tego utworu, kawałka orkiestrowej tkanki bez muzyki – jak sam określił – był ogromnie zaskoczony. A porywa do dziś ludzi ta długa zapętlone melodia, towarzysząca stale powtarzającemu się rytmowi wybijanemu na werblu, wciąż ta sama, ale wykonywana przez coraz większą liczbę instrumentów i w końcu padająca pod własnym ciężarem.

Melissa White,
skrzypaczka

Niewiarygodna muzykalność skrzypaczki Melissy White, zarówno jako muzyka zespołu kameralnego, jak i solisty, nie przestaje zachwycać publiczności na całym świecie. Pani White, która jest laureatką Pierwszej Nagrody 4. Dorocznego Konkursu „Sphinx”, cieszy się ogromnym uznaniem wielu czołowych amerykańskich orkiestr, takich jak Orkiestry Symfoniczne z Cleveland, Detroit, Baltimore, Atlanty, Pittsburgha, Colorado oraz Boston Pops, z którymi występowała jako solistka. W roku 2011 miała swój solowy debiut w Ameryce Południowej z Kolumbijską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną podczas tournee po Kolumbii, a w roku 2014 pod batutą Piotra Gajewskiego po raz pierwszy zagra jako solistka w Polsce z Filharmonią Dolnośląską.
Melissa White, która jest członkiem-założycielem kwartetu Harlem Quartet, dzięki swojemu niezwykłemu mistrzostwu i pasji, miała swój udział w kształtowaniu misji i stylu gry tego zespołu kameralnego od chwili ego utworzenia w roku 2006. Chwalony przez New York Times za polot, Harlem Quartet „to nowe podejście do muzyki poważnej: świeże, pokrzepiające i inteligentne”, jak twierdzi Cincinnati Enquirer. Melissa White, która jest liderką tego zespołu, występowała na scenach muzycznych od Carnegie Hall i Białego Domu, gdzie grała dla Prezydenta Obamy i Pierwszej Damy Michelle Obamy, po rezydencje Ambasadorów Stanów Zjednoczonych w Etiopii, Republice Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii. Jej wrażliwa i namiętna gra umożliwiła jej również uczestnictwo w serii koncertów muzyki kameralnej na całym świecie i współpracę z takimi wybitnymi muzykami jak Itzhak Perlman, Ida Kavafian, Paul Katz, Anthony McGill i Misha Dichter (z którym dała swój debiutancki recital w Kennedy Center jako członkini Harlem Quartet w lutym 2013 r.)
Równolegle do jej znakomitej kariery w zakresie muzyki klasycznej, Melissa White ściśle współpracowała również z legendami muzyki jazzowej, takimi jak Chick Corea, Stanley Clarke i Gary Burton. Po półrocznym międzynarodowym tournee koncertowym z Chickiem Corea i Gary Burtonem, jej nagranie zrealizowane z kwartetem Harlem Quartet i duetem jazzowym, zatytułowane „Mozart Goes Dancing”, wygrało trzy Nagrody Grammy, włącznie z nagrodą za najlepsza kompozycję instrumentalną, w lutym 2013 r. Zwycięski zespół kontynuował swoje tournee po Japonii w czerwcu 2014 r.
Melissa White posiada dyplomy ukończenia Curtis Institute of Music, jak również New England Conservatory of Music, gdzie studiowała pod kierunkiem Jaime Laredo, Idy Kavafian, Donalda Welerstein i Miriam Fried. Poza miłością do skrzypiec, Melissa White uwielbia również Bikram Yoge, w której osiągnęła już znaczne mistrzostwo. Lubi też spędzać czas ze swoją rodziną.

19 grudnia 2014, piątek godz. 19.00 T, S
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej