ANGIELSKA MUZYKA SAKRALNA

Na ten koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina z organistą Stanisławem Pielczykiem, absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego (2007, dyplom z wyróżnieniem), laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Opawie (Czechy) zapraszamy w niedzielne popołudnie 10 sierpnia. Kto jeszcze nie zna, będzie mógł usłyszeć brzmienie naszych nowych organów – 560. instrumentu wybudowanego przez Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH według projektu prof. Juliana Gembalskiego. Zbudowane z blisko 3 tysięcy piszczałek mają 36 głosów, trzy manuały w zakresie C – a3 i pedał o zakresie C –f1.
Koncert otworzą utwory Charlesa Villiersa Stanforda i Charlesa Huberta Hastingsa Parry’ego uważanych za prekursorów odrodzenia muzyki angielskiej, dokonanego przez Edwarda Elgara a potem Ralpha Vaughana Williamsa. Ch.V. Stanford bardziej był postrzegany jako wybitny pedagog m.in. Gustawa Elgara, Gustava Holsta, Franka Bridge’a, ale w Kościele anglikańskim zawsze śpiewano jego piękne hymny i grano muzykę kościelną. W ostatnich latach jego twórczość budzi coraz większe zainteresowanie. Muzykę Charlesa Huberta Hastingsa, twórcy hymnu I Was Glad – od koronacji Edwarda VII w 1902 r. nieodłącznej części brytyjskich uroczystości koronacyjnych – dzięki Chórowi FŚl i Jarosławowi Wolaninowi mieliśmy okazję już poznać. Usłyszymy jego kolejny utwór, a potem – Benjamina Brittena uważanego za najwybitniejszego po Henrym Purcellu aranżera dzieł wykorzystujących tekst. Jego instrumentalny zapis partii wokalnych jest czymś nowym i świeżym. Po nim w programie znajdzie się motet organisty i kompozytora Edwarda Naylora oraz dzieło Gustava Holsta, który był twórcą pierwszego brytyjskiego utworu XX wieku (Planety), będącego wyrazem idei najbardziej postępowych kompozytorów ówczesnej Europy, Richarda Straussa, Claude’a Debussy’ego, Igora Strawińskiego czy nawet Arnolda Schönberga. Muzyczne popołudnie z angielską muzyką sakralną zamkną dzieła Edwarda Elgara, twórcy Enimga Variations – powszechnie uważanych za pierwsze prawdziwe arcydzieło muzyki powstałe w Wielkiej Brytanii po śmierci Henry’ego Purcella 200 lat wcześniej.

10 sierpnia, niedziela godz. 17.00
Angielska muzyka sakralna