80. URODZINY HENRYKA KUŹNIAKA

Urodził się 17 marca 1936 roku w Czeladzi. W 2007 roku został jej Honorowym obywatelem. Będzie na współorganizowanym przez miasto Czeladź, urodzinowym koncercie swojej muzyki w Filharmonii Śląskiej, w niedzielę 9 października – Henryk Kuźniak, który ma swoją gwiazdę w Alei Sławy w Łodzi. Odsłaniał ją 4 lata temu w towarzystwie m.in. żony Krystyny (córki słynnej śpiewaczki Krystyny Jamroz), synów Piotra i Mateusza oraz przyjaciół z całej Polski.
Absolwent I LO im. M. Kopernika w Będzinie, jest profesorem muzykologii, wykładowcą łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Przede wszystkim jednak jest twórcą muzyki filmowej do ponad 60 filmów fabularnych, w tym takich ekranowych przebojów, jak Vabank, Seksmisja, Chopin. Pragnienie miłości i Na kłopoty… Bednarski. Jego twórczości poświęcony został IX Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi (2006).
W 1959 r. ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim i przez kolejne 20 lat pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych na różnych stanowiskach. Przygodę z muzyką filmową rozpoczął we Francji, gdy w 1968 otrzymał stypendium Rządu Francuskiego na odbycie stażu w studio muzyki eksperymentalnej u Pierre’a Schaeffera w ORTF. Będąc w Paryżu zrealizował film eksperymentalny Wariacje obrazu i dźwięku (La vie, la mort, l’espoir), służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną.
Od 1964 wykładowca w PWSFTViT w Łodzi, profesor Wydziału Reżyserii Filmowej. Gościnnie wykładał w Europejskiej Akademii Filmowej w Strasburgu (1989) oraz na Uniwersytecie Leonarda Da Vinci w Paryżu (1998). Od roku 1970 członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
Jest laureatem Nagród Ministra Kultury i Sztuki (III stopnia, 1976; II stopnia 1982), Nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne, dydaktyczne i organizacyjne (2005) oraz Stemra Music Awards za muzykę filmową (na Festiwalu Filmowym w Holandii 1993 i 1997) i Dyplomu Honorowego XXXII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie (1999). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski m. in. za działalność na rzecz ZAIKS i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Telewizji Polskiej powiedział kiedyś: – Przede wszystkim nie robię muzyk dla siebie. Ja robię muzykę do filmu....dla mnie dobra muzyka to nie jest ta, która mnie zadowoli. Dobra to jest, która wspomoże film. To dlatego cenią Henryka Kuźniaka i reżyserzy i widzowie, a także melomani.

9 października 2016, niedziela godz. 17.00 [T] [S] [B]

80. urodziny Henryka Kuźniaka
Janusz Powolny – dyrygent
Henryk Kuźniak – muzyka z filmów i seriali, m.in.: Seksmisja, Vabank, Na kłopoty… Bednarski