35 URODZINY ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ

Na jubileuszowy koncert swego 35-lecia w piątek 3 czerwca Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary zaprosiła znakomitych solistów – cenioną katowicką pianistkę Beatę Bilińską oraz trębacza Sinfonii Varsovii Jana Harasimowicza. Program tego koncertu wypełnią dzieła dwóch tytanów i zarazem prawdziwych gwiazd muzyki – Dymitra Szostakowicza i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Symfonia kameralna op. 110 bis Dymitra Szostakowicza to autoryzowane przez kompozytora opracowanie przez Rudolfa Barszaja na orkiestrę smyczkową VIII Kwartetu smyczkowego c-moll op.110. Utwór – złożony z pięciu, granych bez przerwy części – siłą oddziaływania i ekspresji szybko wszedł do obiegowego repertuaru i stał się jednym z najczęściej grywanych w XX wieku.
Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35 Dymitra Szostakowicza powstał w 1933 roku, wkrótce po zakończeniu monumentalnej opery Lady Makbet mceńskiego powiatu, ale dzieli je stylistyczna przepaść. W koncercie nie ma najmniejszego patosu, jest groteska i ugrzecznione szyderstwo. Solowej partii fortepianu towarzyszy w nim orkiestra smyczkowa wzbogacona o trąbkę, podejmującą rolę konkurencyjnego instrumentu koncertującego. Było to ukłonem D. Szostakowicza w stronę pierwszego trębacza Filharmonii Leningradzkiej, zainspirowanym mistrzowskim połączeniem fortepianu i trąbki w Pietruszce Igora Strawińskiego. Ten pierwszy fortepianowy koncert Dymitra Szostakowicza uważany jest za pierwszy ważny przykład koncertu fortepianowego z radzieckiej Rosji, bo – przypomnijmy – pięć koncertów Sergiusza Prokofiewa napisanych zostało albo przed rewolucją, albo w czasie pobytu w Paryżu. Szostakowicz napisał swój pierwszy koncert dla siebie. Prawykonanie spotkało się z uznaniem krytyków podkreślających szczególnie liryzm partytury. Dzisiaj chyba bardziej cenimy w tym utworze dramatyczne skrajności i groteskę. Finał z gamą humorystycznych cytatów z sonaty fortepianowej Josepha Hydna, ronda Ludwiga van Beethovena i piosenek ludowych i pastiszem Sergiusza Prokofiewa ktoś nazwał „rozwiązaniem, w którym Rossini spotyka Myszkę Miki”.
Spośród wcześniejszej twórczości symfonicznej Wolfganga Amadeusza Mozarta wyróżnia się symfonie salzburskie – B-dur (KV 319) i nieco wcześniejszą C-dur (KV 338). Powstały w krótkim okresie pobytu kompozytora w Salzburgu i ponownej jego pracy u hrabiego Colloredo. Do rodzinnego miasta powrócił Mozart po dłuższym pobycie w Mannheimie i Paryżu, gdzie poszerzyły się wiedza i artystyczne horyzonty kompozytora. Sumfonia B-dur początkowo była 3-częsciowa. Salzburska publiczność nie lubiła menueta w symfonii. Mozart dopisał go kilka lat później przed koncertem w Wiedniu. Żywe i wesołe są wszystkie części tego lekkiego, śpiewnego utworu, w którym obok wpływów włoskich pojawiają się cechy mannheimskiej i francuskiej muzyki instrumentalnej.

FILHARMONIA ŚLĄSKA. SHLOMO MINTZ I PAUL MCCREESH oraz wiele innych ciekawych propozycji na koncert w Filharmonii Śląskiej - wyborcza.pl

3 czerwca 2016, piątek godz. 19.00 T
Jubileusz 35-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej
Śląska Orkiestra Kameralna