TRZECIA MAHLERA NA FINAŁ 71. SEZONU

Na 20 maja o godz. 19 wyznaczono oficjalne zakończenie 71. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej. Nie oznacza to bynajmniej, że już wybieramy się na wakacje. W czerwcu świętować bowiem będziemy 35. urodziny Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Nie zrezygnowaliśmy też z tradycyjnych koncertów z udziałem tegorocznych dyplomantów katowickiej uczelni muzycznej.
Na piątkowy finisz symfoników i śpiewaków filharmonicznego chóru pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka dyrektor zaprosił znakomitą Urszulę Kryger oraz przygotowany przez Igę Eckert Chór dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im S. Moniuszki. Program wypełni jedno dzieło – III Symfonia d-moll Gustava Mahlera.
Już pierwsza wniosła do twórczości symfonicznej nową estetykę. Jak nigdy dotąd, brzmieniowość stała się nieodłączną częścią tworzywa muzyki. Druga stała się najbardziej lubianym i najczęściej wykonywanym dziełem kompozytora. Trzecia, bodaj najdłuższa w jego dorobku, wydaje się najbardziej typowym jego dziełem symfonicznym. To programowa symfonia orkiestrowo-wokalna o gigantycznych rozmiarach. 6-częsciowa kompozycja dzieli się na dwa człony. Pierwszy pokrywa się częścią pierwszą, drugi obejmuje pozostałe, początkowo opatrzone tytułami, z których jednak Gustav Mahler później zrezygnował. Często jednak przytacza się je, dobrze bowiem wprowadzają w charakter i nastrojową atmosferę muzyki.
Jak pisze David Breckbill, potężna część pierwsza, zatytułowana Pan się budzi (…) Nadciąga lato, rozpoczyna się od ustępu przypominającego beethovenowską melodię z finału I Symfonii J. Brahmsa, a w dalszym przebiegu obejmuje muzykę w najrozmaitszych stylach i o różnym przeznaczeniu. Następujący odcinek o pobudzającym, marszowym charakterze współczesnym Mahlerowi słuchaczom wydawał się szeroko otwierać bramę przed tym, co wulgarne i codzienne, ale po nim następuje delikatna część druga (pastoralna idylla O czym opowiadają mi kwiaty na łące) i mająca charakter scherza, trzecia część oparta na pieśni z cyklu Des Knaben Wunderhorn (Czarodziejski róg chłopca), tutaj nazwana Co mi opowiadają zwierzęta w lesie. Do tajemniczej części czwartej – Co mi opowiada człowiek – kompozytor wprowadza alt solo z tekstem Nietzschego (Pieśń o północy z Zaratustry). Piąta – Co mi opowiadają aniołowie – opiera się na tekście z cyklu Des Knaben Wunderhorn, śpiewanym rzez alt i chór dziecięcy. Wzniosłą i błogą część finałową – Co mi opowiada miłość – znów wykonuje sama orkiestra, kończąc adagiem „jakich niewiele było od czasów Beethovena” jedną z najbardziej monumentalnych wizji Gustava Mahlera.

FILHARMONIA ŚLĄSKA. SHLOMO MINTZ I PAUL MCCREESH oraz wiele innych ciekawych propozycji na koncert w Filharmonii Śląskiej - wyborcza.pl

20 maja 2016, piątek godz. 19.00 T / S / B
Mahler – Trzecia symfonia
Zakończenie sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej