Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
z wnukami na estradzie

Dorośleją, więc tym razem już bez mamy, znakomitej pianistki Anny Góreckiej. Emilię znamy jako skrzypaczkę, tym razem podziwiać będziemy młoda artystkę w roli solistki. Obecnie jest uczennicą Arkadiusza Kubicy w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach; wcześniej uczyła się u Renaty Dziuby. Jan – uczeń klas skrzypiec Renaty Dziuby, Adama Wagnera a obecnie Arkadiusza Kubicy; gra także na fortepianie – swój smyczek w tych czterech koncertowych spotkaniach zamieni na batutę; do występu z filharmonikami w roli dyrygenta przygotowywał go Mirosław Jacek Błaszczyk. Solistą koncertu będzie również były nauczyciel Jana Stańczyka gry na skrzypcach, Adam Wagner.

Z dorobku głównego bohatera naszego festiwalu do programu tych koncertów wybrano Trzy utwory w dawnym stylu. Utwór jest swoistą, nie pozbawioną przekory, odpowiedzią na zarzut dyrektora PWM, Tadeusza Ochlewskiego, że w muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego nie ma melodii. Swego rodzaju żart, obsadowo i czasowo skromny, z czasem stał się jedną z najczęściej wykonywanych i nagrywanych kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego. Mają ją w swoim żelaznym repertuarze wszystkie polskie, i nie tylko, orkiestry kameralne. Na płycie Polskiego Radia Katowice (PRK CD 118) utrwaliła go również Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Wincentego Hawela.
Ponadto w programie – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę Mikołaja Góreckiego – wuja Emilki i Jasia Stańczyków. Henryk Mikołaj Górecki ten utwór syna z niezwykłej urody melodyjnym tematem i żywiołową energią bardzo lubił. A ponieważ cenił Jana Sebastiana Bacha, muzyczne spotkanie z wnukami Henryka Mikołaja Góreckiego rozpocznie pierwsza część jego Koncertu skrzypcowego a-moll BWV 1041.

4 grudnia 2013, środa godz. 11 i godz. 17
5 grudnia 2013, czwartek godz. 10 i godz. 12
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12 Katowice
Młoda Filharmonia – Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego z wnukami na estradzie