Zainteresowanie wzbudził portret Patrona i nowe organy

Z dziennikarzami TVP Katowice, Telewizji Silesia, Polskiego Radia Katowice Radia Em, Radia Piekary, Dziennika Zachodniego, Gazety Wyborczej, Śląska, Polskiej Agencji Prasowej, Pełni Kultury i Portalu Katowickiego spotkały się dyrektor Grażyna Szymborska i koordynator projektu Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach Joanna Masarczyk-Bełz oraz Jadwiga Górecka i Zygmunt Brachmański.

Po raz pierwszy przedstawiliśmy rzeźbę portretową Henryka Mikołaja Góreckiego dłuta Zygmunta Brachmańskiego, w spiżu odlaną przez profesora krakowskiej ASP Karola Badynę. Rzeźba swoje miejsce znajdzie w holu wejściowym odbudowanej filharmonii. Już odlaną, po raz pierwszy właśnie na konferencji zobaczył i jej autor i Jadwiga Górecka. Obydwoje byli wyraźnie zadowoleni. Jadwiga Górecka z faktu uwzględnienia przez rzeźbiarza sugestii czynionych podczas kilku wizyt całej rodziny w pracowni, a chyba najbardziej z uwiecznionego w rzeźbie pogodnego wyrazu twarzy męża. Zygmunt Brachmański śmiał się, że chociaż nigdy wcześniej takiej „kontroli” (zastrzeżonej przez Filharmonię Śląską) podczas swej pracy nie miał, jest ze swej pracy zadowolony, bowiem udało mu się w portrecie zawrzeć swoją wizję niezwykłej wielkości rodaka i ucznia tej samej szkoły w Rydułtowach.

Konferencja była też okazją przedstawienia najaktualniejszych informacji o stanie rozbudowy budynku filharmonii. Największą ciekawość dziennikarzy, zwłaszcza podczas wizyty w rozbudowywanym gmachu, budziły termin koncertu otwierającego (powinien odbyć się w marcu przyszłego roku) i budowane organy. Mają być zmontowane do 8 grudnia. W przyszłym roku fachowcy z firmy Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH przez półtora miesiąca 36-głosowy instrument, zbudowany z blisko 3 tysięcy piszczałek, będą intonowali i stroili.
Ciekawość wzbudziły też przedmioty znalezione przez budowlańców w remontowanym starym budynku i przekazane filharmonii przez kierownika kontraktu, pana Dariusza Bombę, które my przekażemy Muzeum Historii Katowic. Wśród nich znalazły się m.in. przedwojenne blaszane opakowanie płynu hamulcowego, leciwy dziurkacz, kufel i przedwojenna reklama tyskiego, butelki, opakowanie Josetti Juno cigaretten.