W naszej sali koncertowej berlińczycy budują organy

W chwili refleksji o przemijaniu i trwałych wartościach twórczego dorobku Henryka Mikołaja Góreckiego – w rocznicę śmierci kompozytora, pierwszym na Śląsku wykonaniem całego, wydanego w tym roku zestawu  Z pieśni kościelnych zainaugurowaliśmy pierwsze Katowickie Dni Muzyki  Henryka Mikołaja Góreckiego, których koniec 6 grudnia wyznaczy data 80. rocznicy urodzin kompozytora – ucieszyła nas dostawa pierwszych w województwie organów przewidzianych dla sali koncertowej.  Naszej i to w dodatku, dzięki staraniom dyrektor Grażyny Szymborskiej  gruntownie zmodernizowanej.
Firma Karol Schuke Berliner Orgelbau wyznaczyła miesiąc na montaż instrumentu, który przez następne dwa będzie intonowany i strojony tak, jak muzycznie organy zaprojektował prof. Julian Gembalski.  Ekipie berlińskich montażystów pod wodzą Simona Beiera robota pali się w rękach. Każdego dnia pojawiają się nowe piętra i elementy konstrukcji. Powstaje to, czego wkrótce już zobaczyć nie będziemy mogli. A już w przyszłym tygodniu ma pojawić się  prospekt – frontowa obudowa organów, wtedy zobaczymy urodę naszego nowego instrumentu złożonego z blisko 3 tysięcy piszczałek.