MUZYKA DLA DUSZY

Miłośników chórów zapraszamy na koncert 29 sierpnia do Kościoła pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Wystąpi Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina w koncercie muzyki sakralnej od XIX w. do współczesności.
Usłyszymy Jauchzet dem Herrn Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Utwór skomponowany został do tekstu Psalmu 100. W polskim tłumaczeniu brzmi: Wykrzykujcie na cześć Pana.
Kolejną pozycją programu będzie motet Os justi Antona Brucknera. Tytuł oznacza Usta sprawiedliwego. Utwór został skomponowany dla Ignacego Traumihlera, dyrygenta chóru St. Florian Abbey. Tekst opiera się na fragmencie psalmu 37:

Usta sprawiedliwego głoszą mądrość
i język jego mówi to, co słuszne.
Prawo jego Boga jest w jego sercu,
a jego kroki się nie zachwieją.

Chór zaprezentuje także Laudate Dominum Dariusa Milhauda. Tekst opiera się na psalmie 150.:

Chwalcie Boga w Jego świątyni,
chwalcie Go na wyniosłym Jego nieboskłonie!

Następną propozycją na ten wieczór jest Judicabo Te Nicholasa Vasallo, współczesnego kompozytora amerykańskiego, laureata wielu prestiżowych konkursów. Jego kompozycja w wykonaniu właśnie Chóru Filharmonii Śląskiej przedstawiana była na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który odbywał się we wrześniu 2012 r. w Krakowie. Koncert zakończą kompozycje polskich kompozytorów współczesnych - A. Lasonia, H.M. Góreckiego i W. Kilara.

29 sierpnia 2015, sobota g. 19.30
Bazylika pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP, Katowice-Panewniki
Muzyka sakralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Karina Paszek – słowo
F. Mendelssohn-Bartholdy - Jauchzet dem Herrn
A. Bruckner - Os justi
D. Milhaud - Laudate Dominum
N. Vasallo - Judicabo Te
A. Schnittke - 3 hymny sakralne
A. Koszewski - Magnificat
A. Lasoń - Benedictus
H.M. Górecki - Domine Deus
W. Kilar - Dona nobis pacem

SERDECZNIE ZAPRASZAMY. WSTĘP WOLNY.