Henryka Mikołaja Góreckiego światy przyległe

Wyspy na kameralną orkiestrę smyczkową wychowanek Henryka Mikołaja Góreckiego, po latach następca w funkcji rektora katowickiej uczelni muzycznej, Eugeniusz Knapik skomponował równo 30 lat temu. Na festiwalu w Adelajdzie prawykonała go 8 marca 1984 r. Polska Orkiestra Kameralna pod batutą Jerzego Maksymiuka. Kompozytora za Wyspy uhonorowano Nagrodą Artystyczną im. S. Wyspiańskiego. To jednoczęściowy utwór, którego dwa główne ogniwa symbolizują dwa stany materii: wodę i ziemię.
Syn Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaj Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową skomponował w 2000 r. na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Publiczność utwór poznała podczas finałowego koncertu (22 VIII 2001) V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Lubuska Camerata 2001". Dzieło cieszy się dużą popularnością, znalazło się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, z którą filharmonicy nagrali utwór na płytę, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego, Pawła Kuklińskiego. Zbudowany jest z 3 części, granych bez przerwy. Charakter nokturnowy ma część pierwsza Lento w której śpiewnemu, lirycznemu tematowi w skrzypcach towarzyszą rozległe płaszczyzny dźwiękowe, tworzące powolny, statyczny przebieg. W kontraście do niej jest wirtuozowskie środkowe Allegro. Najkrótsza ze wszystkich, nostalgiczna część trzecia ma charakter swobodnej improwizacji skrzypiec.
Henryk Mikołaj Górecki był wielkim wielbicielem Metamorfoz Richarda Straussa – studium na 22 solowe smyczki zaliczanego do jego najwybitniejszych dzieł instrumentalnych. 81-letni kompozytor kończąc je w kwietniu 1945 r., gdy kresu dobiegała wojna a Niemcom dosłownie walił się świat, umieścił na partyturze dwa słowa – Ku pamięci. W warstwie muzycznej dzieło w doskonałej harmonii odwołuje się zarówno do Beethovena, jaki i Wagnera, i samego Straussa z jego neoklasycznego okresu.

28 listopada 2013 czwartek godz. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3 Chorzów