Karnawał w Filharmonii

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się program koncertu karnawałowego w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w dniu 7 lutego br. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą jej dyrektora, Mirosława Jacka Błaszczyka oraz z udziałem solistek – śpiewaczki, Joanny Kściuczyk-Jędrusik (sopran) i Iwony Socha (sopran). Obok słynnych walców i polek Johanna Straussa usłyszymy znane i lubiane arie z najpopularniejszych operetek, również  rodem z Wiednia. Będzie też akcent musicalowy.

W I części królować będą rytmy taneczne. Gości przywita orkiestra uwerturą do operetki Zemsta nietoperza J. Straussa, rozbrzmiewająca zamaszystym walcem, a po niej od razu największy „król walców” – Nad pięknym, modrym Dunajem. Trzy kolejne punkty programu to przywitanie pięknych melodii operetkowych, rozśpiewanych w rytmach węgierskiego czardasza (aria Kiedy skrzypki grają z opery Cygańska miłość F. Lehara w wyk. Joanny Kściuczyk-Jędrusik, Pieśń Sylwii z Księżniczki czardasza E. Kalmana w wykonaniu Iwony Sochy), po czym do akcji wstąpi chór z Wielki walcem również Kalmana. Po dawce operetkowej „zajrzymy” też do tanecznych fragmentów oper. Jako pierwszy podany będzie walc z opery Romeo i Julia Ch. Gounoda (I. Socha), jako drugi –bijąca rekordy popularności Habanera z Carmen G. Bizeta (J. Kściuczyk- Jędrusik); a to już rytmy hiszpańskie. Pierwszą odsłonę karnawałowych „podarków” zwieńczy tryskająca humorem, filuterna polka Tritsch-Tratsch Straussa.

II część spotkania ponownie rozpocznie się aurą walca, tym razem Walca cesarskiego (Strauss) i czardasza z muzyką Kalmana (Gdzie mieszka miłość z opery Hrabina Marica, aria z opery Dziewczęta z Barcelony Dostala). Delikatna w brzmieniu i wesoła w nastroju Polka pizzicato poprzedzi nieco poważniejszy, lecz niezwykle melodyjny Chór niewolników (Va, pensiero) Verdiego z opery Nabucco. Kolejna, beztroska polka Ohne Sorgen Straussa, a po niej wkroczą motywy amerykańskiego musicalu. Usłyszymy przebój tego gatunku, popularny duet Przetańczyć całą noc z musicalu F. Loewego My Fair Lady. Końcowym „akordem”, zgodnie z tradycją koncertów noworocznych filharmoników wiedeńskich będzie bardzo rytmiczny Radetzky Marsch J. Straussa – ojca.

Dla miłośników lżejszej, tym nie mniej szlachetnej muzy, będzie to prawdziwa uczta „muzycznych smakołyków”.

7 lutego 2014, piątek godz. 19 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Koncert karnawałowy
Chór Filharmonii Śląskiej