Znakomici goście i perły muzycznego baroku

Dyrektor książnicy na ten koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej w starym budynku Biblioteki Śląskiej zaprosił znakomitego aktora Olgierda Łukaszewicza. Rocznik 1946, urodził się w Chorzowie, młodość przeżył w Katowicach. Od 1968 roku grał na scenach krakowskich, potem w Warszawie (tatry: Dramatyczny, Powszechny, Studio, Narodowy, Polski). Grał także na scenach Berlina, Bonn i Wiednia. Zagrał w wielu filmach, m.in. w Brzezinie A. Wajdy, Dziejach grzechu W. Borowczyka czy Magnacie F. Bajona, ale dla nas najpiękniejszymi jego rolami pozostały te w filmach Kazimierza Kutza Sól ziemi czarnej i Perła w koronie. W latach 2002-2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Muzycy na takie zaproszenie prof. Jana Malickiego odpowiedzieli atrakcyjnym programem, przepełnionym dziełami wartymi przypomnienia. I zaprosili do tego koncertu młodego i wszechstronnego muzyka, Marcina Świątkiewicza, który jako solista, kameralista i członek orkiestr koncertuje regularnie w Europie i Ameryce. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji i kompozycji. Swoje umiejętności rozwijał podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach i w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w czasie kursów mistrzowskich.

11 stycznia 2014, sobota godz. 18  A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12 Katowice