F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Znakomici goście i perły muzycznego baroku

Dyrektor książnicy na ten koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej w starym budynku Biblioteki Śląskiej zaprosił znakomitego aktora Olgierda Łukaszewicza. Rocznik 1946, urodził się w Chorzowie, młodość przeżył w Katowicach. Od 1968 roku grał na scenach krakowskich, potem w Warszawie (tatry: Dramatyczny, Powszechny, Studio, Narodowy, Polski). Grał także na scenach Berlina, Bonn i Wiednia. Zagrał w wielu filmach, m.in. w Brzezinie A. Wajdy, Dziejach grzechu W. Borowczyka czy Magnacie F. Bajona, ale dla nas najpiękniejszymi jego rolami pozostały te w filmach Kazimierza Kutza Sól ziemi czarnej i Perła w koronie. W latach 2002-2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Muzycy na takie zaproszenie prof. Jana Malickiego odpowiedzieli atrakcyjnym programem, przepełnionym dziełami wartymi przypomnienia. I zaprosili do tego koncertu młodego i wszechstronnego muzyka, Marcina Świątkiewicza, który jako solista, kameralista i członek orkiestr koncertuje regularnie w Europie i Ameryce. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji i kompozycji. Swoje umiejętności rozwijał podczas studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach i w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w czasie kursów mistrzowskich.11 stycznia 2014, sobota godz. 18  A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12 Katowice
Barok mniej znany
Śląska Orkiestra Kameralna
Olgierd Łukaszewicz – gość specjalny koncertu
Dariusz Zboch – koncertmistrz, prowadzenie
Marcin Świątkiewicz – klawesynista
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodyni koncertu
Program:
Pieter Hellendaal – Concerto grosso g-moll op. 3 nr 1
Alessandro Scarlatti – Concerto grosso F-dur nr 3
Georg Philipp Telemann – Concerto grosso G-dur TWV 52:G1
Francesco Geminiani – Concerto grosso g-moll op. 3 nr 2
Henry Purcell – Chaccone g-moll Z730
Heinrich Ignaz Franz von Biber – Battalia a 10 D-dur C.61
Giuseppe Torelli – Concerto a 4 Per il Santissimo Natale g-moll op. 8
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: