Z mistrzami na estradzie
brak biletów!

Zaczniemy ten koncert głośną i fascynującą w swym charakterze orkiestrową fantazją Modesta Pietrowicza Musorgskiego Noc na Łysej Górze. Potem Jakub Jakowicz zmierzy się z Koncertem skrzypcowym a-moll op. 82 Aleksandra Konstatynowicza Głazunowa, dziełem –  zdaniem Tully’a Pottera z Classic Record Collector – które im bliżej końca, tym jest ciekawsze. Utwór bardzo wdzięczny dla słuchaczy, solistom stawia wymagania wirtuozowskie. Jego melodyjność buduje barwna instrumentacja. Wszystko co w nim możliwe pozwala zaś wydobyć wspaniałe poczucie rytmu.

Po przerwie rozbrzmi II Symfonia e-moll op. 27 Siergieja Wasiliewicza Rachmaninowa, pełna porywających, przeciągłych melodii, z wielkim kunsztem zharmonizowana i zinstrumentowana, w rosyjskiej muzyce uważana za najwybitniejsze dzieło w tym gatunku skomponowane po śmierci Piotra Czajkowskiego.

Urodzony w Osace, gdzie się gry na fortepianie, wiolonczeli, flecie i klarnecie, Takuo Yuasa studia dyrygenckie ukończył w USA u Istvana Kertésza. Był już laureatem konkursu dyrygenckiego w Bristolu, gdy w 1979 roku po raz pierwszy przyjechał do Katowic. Ten ówczesny asystent Seijii’ego Ozawy zdobył wielką sympatię słuchaczy i Nagrodę Specjalną naszej orkiestry na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Na dziewiątym stał się jego jurorem. Koncertuje z czołowymi orkiestrami całego świata. Nagrywa dla EMI i Naxos (ponad 50 płyt). Jest profesorem Uniwersytetu w Tokio. Za międzynarodowe osiągnięcia oraz zasługi dla kultury w 2007 roku uhonorowany został Nagrodą im. Toshio Iue.

Jakub Jakowicz gry na skrzypcach uczył się u swego ojca, Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 r. został jednym z trzech zwycięzców (obok wiolonczelisty i puzonisty) Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” (2003) i Orfeusza Festiwalu Warszawska Jesień (2007).

Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, grał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując Capriccio pod batutą Jerzego Maksymiuka. Debiut z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga (I Koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego; 2001) rozpoczął jego międzynarodową karierę. Jako kameralista gra w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Od 2006 jest członkiem Zehetmair Quartett, kultywującego dziewiętnastowieczną tradycję grania utworów na kwartet smyczkowy z pamięci, z którym koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Wigmore Hall w Londynie, Santory Hall w Tokio. Płyta zespołu (wydana przez firmę ECM) z kwartetami smyczkowymi Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d'Or.

21 lutego 2014, piątek godz. 19 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Z mistrzami na estradzie
Takuo Yuasa – dyrygent