Z hiszpańskim temperamentem

47-latek Marc Moncusi w zeszłym roku w Hawanie przygotował premierę Madame Buterffly. W teatrach operowych gości często, a jest cenionym też twórcą Barcelona Modern Project. My zaś odkrywamy jego dyrygencki i interpretacyjny kunszt poprzez uznane i dobrze znane symfoniczne dzieła dziewiętnastego wieku.

Na początek – jeden z trzech najbardziej znanych i najczęściej grywanych spośród siedmiu poematów symfonicznych Don Juan– sam kompozytor nazywał je poematami dźwiękowymi – Richarda Straussa.

Potem dzieło z opadającą kaskadą akordów, otwierającą utwór, która stała się jednym z najbardziej znanych fragmentów w historii muzyki klasycznej. Utwór Edwarda Griega to jeden z najpopularniejszych koncertów wszechczasów. Niewątpliwie atrakcyjny jest zarówno dla pianistów, jak i słuchaczy dzięki romantycznemu rozmachowi, wpadającym w ucho melodiom i rytmicznej radości życia.

Koncert zamknie II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa. Druga wśród czterech jego symfonii jest najbardziej pogodna. Wiele śpiewnych, radosnych jej tematów, często inspirowanych muzyką ludową, spowodowało, że zaczęto ją nazywać Pastoralną. Sam twórca powiedział o niej, że brzmi wesoło i przyjemnie, jakby była napisana specjalnie dla świeżo zaślubionej pary.
Dobre, by złapać oddech w przedświątecznym zabieganiu. Zapraszamy

19 grudnia 2013, czwartek godz. 19 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Z hiszpańskim temperamentem