W 2014 rok wkraczamy z Gwendolyn Bradley

Jej repertuar sceniczny obejmuje utwory począwszy od baroku aż po XX wiek. Na estradzie śpiewa także Witolda Lutosławskiego i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Zadebiutowała w roku 1976 rolą Nannetty w operze Verdiego Falstaff w Lake George Opera. W 1981 r.  stała się gwiazdą Metropolitan Opera, gdzie śpiewała role, m.in.: Zerbinetty w Ariadnie z Naxos, Blonde w Uprowadzeniu z Seraju, Gildy w Rigoletcie, Fiakermilli w Arabelli, Clary w Porgy and Bess, tytułową w Le Rossignol i Olympię w Opowieściach Hoffmanna. W Europie zadebiutowała w 1983 na scenie Netherlands Opera w tytułowej roli Rodelindy G.F. Händla.

Jako koncertująca śpiewaczka, pracowała z takimi dyrygentami jak m.in. Zubin Mehta  (New York Philharmonic, Israeli Symphony), Riccardo Muti  (Philadelphia Orchestra), Mścisław Rostropowicz i Fruhbeck de Burgos (Washington National Symphony Orchestra), Charles Dutoit (Montreal Symphony), Andre Previn (Pittsburgh Symphony), Marek Janowski, Christopher Hogwood, Lorin Maazel.

Gwendolyn Bradley występowała także w Polsce na czołowych scenach operowych (Teatr Wielki, Warszawa; Teatr Wielki, Łódź), w Filharmoniach (Warszawa, Poznań, Kraków, Bydgoszcz), Teatrze Muzycznym (Wrocław), na festiwalach: Dni Muzyki Starych Mistrzów (Kraków), festiwalach im. A. Tansmana (Łódź), Łańcucie, Antoninie, Busku Zdroju. Pracowała z wybitnymi orkiestrami i dyrygentami, m.in. Janem Krenzem, Kazimierzem Kordem, Jerzym Maksymiukiem, Antonim Witem. Wzięła udział w światowej prapremierze Harf Papuszy (koncert i nagranie) oraz  Nieszporów ludźmierskich J. K. Pawluśkiewicza. W Harfach Papuszy występowała również z filharmonikami śląskimi w Oświęcimiu (2001; w 57. rocznicę  wyzwolenia podobozu cygańskiego Kl Auschwitz-Birkenau) i na naszej estradzie (2007; w Międzynarodowym Dniu Romów). 19 czerwca 2008 artystka odwiedziła Jasną Górę, gdzie w Kaplicy Matki Bożej, przed Cudowną Ikoną zaśpiewała jedną z pieśni negro spirituals Give me Jesus. Na zakończenie wizyty w klasztorze, podczas transmitowanego przez TV Trwam Apelu Jasnogórskiego wspólnie z Januszem Wolnym zaśpiewali  Panis Angelicus.

3 stycznia 2014, piątek godz. 19 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Koncert noworoczny
Janusz Powolny – dyrygent