Smyczki zawsze atrakcyjne

Śląscy kameraliści zestawią w tym koncercie polską muzykę naszego czasu z dwoma interesującymi  przypomnieniami. Jerzy Fitelberg (1903-1951) to syn patrona naszego konkursu dyrygentów. Zaczął komponować, gdy miał 14 lat. Choć większość życia spędził poza krajem, na świecie postrzegany był jako utalentowany przedstawiciel muzyki polskiej. Z jego dorobku do programu koncertu wybrano Koncert na orkiestrę smyczkową. Zamknie koncert drugie interesujące przypomnienie muzyki Szymona Laksa (1901-1983), z wykształcenia matematyka, kompozytora i dyrygenta, który stał się także pisarzem i tłumaczem. Warszawiak, którego wojna zastała w Paryżu, przez niemieckie władze okupacyjne został aresztowany. Trafił do obozu w Oświęcimiu-Brzezince, potem Dachau. Był członkiem kapeli oświęcimskiej potem jej dyrygentem. Potajemnie kapela wykonała jego opracowanie Trzech polonezów warszawskich według anonimowych melodii z XVIII wieku. Po wojnie opisał to w Grach oświęcimskich. W swej twórczości, podobnie jak Jerzy Fitelberg, nawiązywał do francuskiego neoklasycyzmu, ale często inspirowały go tradycje polskiej muzyki ludowej. Z jego twórczości do programu wybrano Sinfoniettę skomponowaną w Paryżu w 1936 roku i tam też dziesięć lat później wykonaną po raz pierwszy.

W takich ramach tego koncertu dzisiejszą muzykę reprezentować będą utwory, do Katowic często zaglądającego i tu lubianego Piotra Mossa (rocznik 1949) i o dwadzieścia lat od niego młodszego Pawła Łukaszewskiego.
Od pulpitu koncertmistrza dyrygować będzie Tomasz Tomaszewski, urodzony w Czechowicach, wychowanek profesorów Wrońskiego (Warszawa), Gutnikowa (Leningrad, dziś St. Petersburg) i Marschnera (Freiburg), który z Polskim Kwartetem Smyczkowym i jako solista Polskiej Orkiestry Kameralnej koncertował w Europie i Australii. Od 1988 roku kieruje letnimi kursami muzycznymi  w Głuchołazach, odbywającymi się pod patronatem polskiego Ministerstwa Kultury. Jest profesorem Uniwersytetu Sztuk w Berlinie. Dokonał – także jako solista – wielu nagrań radiowych i płytowych w krajach Europy, w Japonii, Chinach i USA.

1 lutego 2014, sobota godz. 18 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Smyczki zawsze atrakcyjne
Śląska Orkiestra Kameralna