F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Muzyka na adwent

Adwent (łac. adventus – przyjście) to w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa.

Krzesimir Dębski powszechnie znany jest jako kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i popularnej. W tym sezonie podczas koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą kompozytora mieliśmy okazję poznać jego twórczość z nurtu muzyki zwanej poważną i przekonać się, że to… nie taki straszny diabeł. Spodobała się. Do naszego adwentowego koncertu wybraliśmy zatem z dorobku kompozytora dwa dzieła religijne – krótką, 14-minutową  Missa brevis z 1988 roku  i dwa lata późniejsze Laudate Dominum. Oba utwory powstały na zamówienie Josepha H. Hertera i w wykonaniu obu zaangażowani będą wirtuozi Krakowskiego Tria Stroikowego.

Proponujemy w koncercie także utwór francuskiego pioniera autonomicznej muzyki radiowej. Henri Tomasi, laureat prestiżowej Prix de Rome w proteście przeciwko brakowi konserwatorium na jego rodzinnej Korsyce odmówił przyjęcia orderu Legii Honorowej. Uprawiał wszystkie gatunki muzyki, a szczególnie interesowała go twórczość sceniczna. Z jego dorobku dla krakowskiego tria wybraliśmy Concert champêtre z 1938 roku.

Z przyjemnością przedstawiamy melomanom także nowe utwory kompozytorów, których utworów już w przeszłości byliśmy już pierwszymi wykonawcami. W naszym koncercie Państwo po raz pierwszy usłyszą Błogosławionego w snach, we łzach szczęśliwego Justyny Kowalskiej-Lasoń, zwycięski utwór na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie oraz skomponowany na zamówienie Jarosława Wolanina  Psalm 74 na chór mieszany i saksofon Jarosław Mamczarski.
Szykuje się interesujące muzykowanie. Polecamy

 

15 grudnia 2013, niedziela godz. 18, wstęp wolny

kościół p.w. św. Szczepana Ks. Markiefki 89 Katowice Bogucice
Muzyka na adwent
Chór Filharmonii Śląskiej
Jarosław Wolanin – dyrygent
Krakowskie Trio Stroikowe w składzie:
Marek Mleczko – oboista
Roman Widaszek – klarnecista
Paweł Solecki – fagocista
Natalia Łukaszewicz – sopran
Sabina Jaszczyk – organistka
Bartłomiej Duś – saksofonista
Karina Paszek – prelegentka
Program:
Krzesimir Dębski – Missa brevis
Krzesimir Dębski – Laudate Dominum
Henri Tomasi – Concert champêtre
Justyna Kowalska-Lasoń – Błogosławiony w snach, we łzach szczęśliwy – prawykonanie (I nagroda na Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie 2012)
Jarosław Mamczarski – Psalm 74 na chór mieszany i saksofon (wykonanie utworu dofinansowane z programu MKiDN  Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie)
  


DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA I KULTURY DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU KOLEKCJE-PRIORYTET ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE REALIZOWANEGO PRZEZ INSTYTUT MUZYKI I TAŃCA

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: