Muzyka na adwent

Adwent (łac. adventus – przyjście) to w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa.

Krzesimir Dębski powszechnie znany jest jako kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i popularnej. W tym sezonie podczas koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą kompozytora mieliśmy okazję poznać jego twórczość z nurtu muzyki zwanej poważną i przekonać się, że to… nie taki straszny diabeł. Spodobała się. Do naszego adwentowego koncertu wybraliśmy zatem z dorobku kompozytora dwa dzieła religijne – krótką, 14-minutową  Missa brevis z 1988 roku  i dwa lata późniejsze Laudate Dominum. Oba utwory powstały na zamówienie Josepha H. Hertera i w wykonaniu obu zaangażowani będą wirtuozi Krakowskiego Tria Stroikowego.

Proponujemy w koncercie także utwór francuskiego pioniera autonomicznej muzyki radiowej. Henri Tomasi, laureat prestiżowej Prix de Rome w proteście przeciwko brakowi konserwatorium na jego rodzinnej Korsyce odmówił przyjęcia orderu Legii Honorowej. Uprawiał wszystkie gatunki muzyki, a szczególnie interesowała go twórczość sceniczna. Z jego dorobku dla krakowskiego tria wybraliśmy Concert champêtre z 1938 roku.

Z przyjemnością przedstawiamy melomanom także nowe utwory kompozytorów, których utworów już w przeszłości byliśmy już pierwszymi wykonawcami. W naszym koncercie Państwo po raz pierwszy usłyszą Błogosławionego w snach, we łzach szczęśliwego Justyny Kowalskiej-Lasoń, zwycięski utwór na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie oraz skomponowany na zamówienie Jarosława Wolanina  Psalm 74 na chór mieszany i saksofon Jarosław Mamczarski.
Szykuje się interesujące muzykowanie. Polecamy

15 grudnia 2013, niedziela godz. 18, wstęp wolny

kościół p.w. św. Szczepana Ks. Markiefki 89 Katowice Bogucice
Muzyka na adwent