Młode talenty

27 lutego na estradzie Sali Koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach wystąpią najbardziej utalentowani i bardzo młodzi jej wychowankowie, w ramach Koncertu Dyplomantów. Będzie to ich pierwszy występ w roli solisty z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry symfonicznej i pierwsze, poważne doświadczenie estradowe tego rodzaju. Wśród solistów znajdą się instrumentaliści pięciu specjalności: wiolonczeli, skrzypiec, fortepianu, klarnetu i saksofonu. Zaprezentują się w bardzo ambitnym, prawdziwie koncertowym repertuarze.

Koncert zainauguruje znany i lubiany przez melomanów, a także wykonawców Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa. Obok Koncertu h-moll A. Dworzaka to bodaj najczęściej grywany, romantyczny koncert na wiolonczelę. Usłyszymy II część, Allegretto con moto o charakterze scherza i błyskotliwą, wirtuozowską III część, Allegro non troppo. Solistą będzie Wojciech Skóra z klasy prof. Pawła Głombika.

Koncert skrzypcowy d-moll op. 7 Jeana Sibeliusa należy do najbardziej wymagających dla solisty koncertów późnoromantycznej wiolinistyki. W I części, Allegro moderato, rapsodycznej i melodyjnej zaprezentuje się Weronika Dziadek, z klasy prof. Roberta Kabary.
Po muzyce Sibeliusa zabrzmi kolejne, wielkie dzieło ze świata wielkiej pianistyki, mianowicie III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. W opinii pianistów i krytyków uchodzi on za najbardziej wartościowy w kolekcji dzieł rosyjskiego twórcy. Solistą w I części, Allegro ma non tanto tego koncertu będzie Tymoteusz Bies z klasy prof. Zbigniewa Raubo.

Klarnecistka Karolina Bober, z klasy mgr Roberta Niewiary wykona bardzo znane i lubiane z powojennej twórczości Witolda Lutosławskiego Preludia taneczne, złożone z 5 utworów o różnym charakterze, opartych na motywach ludowych.

Występ młodych wirtuozów zakończy saksofonista Krzysztof Koszkowski z klasy prof. Bernarda Steuera, który wykona II i III część Rapsodii na saksofon altowy i orkiestrę współczesnego kompozytora i aranżera belgijskiego, André Waigneina.

27 lutego 2014, czwartek godz. 17
    Sala koncertowa POSM IIst. im. K. Szymanowskiego
    ul. Ułańska
    Katowice