F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Młode talenty

27 lutego na estradzie Sali Koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach wystąpią najbardziej utalentowani i bardzo młodzi jej wychowankowie, w ramach Koncertu Dyplomantów. Będzie to ich pierwszy występ w roli solisty z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry symfonicznej i pierwsze, poważne doświadczenie estradowe tego rodzaju. Wśród solistów znajdą się instrumentaliści pięciu specjalności: wiolonczeli, skrzypiec, fortepianu, klarnetu i saksofonu. Zaprezentują się w bardzo ambitnym, prawdziwie koncertowym repertuarze.

Koncert zainauguruje znany i lubiany przez melomanów, a także wykonawców Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa. Obok Koncertu h-moll A. Dworzaka to bodaj najczęściej grywany, romantyczny koncert na wiolonczelę. Usłyszymy II część, Allegretto con moto o charakterze scherza i błyskotliwą, wirtuozowską III część, Allegro non troppo. Solistą będzie Wojciech Skóra z klasy prof. Pawła Głombika.

Koncert skrzypcowy d-moll op. 7 Jeana Sibeliusa należy do najbardziej wymagających dla solisty koncertów późnoromantycznej wiolinistyki. W I części, Allegro moderato, rapsodycznej i melodyjnej zaprezentuje się Weronika Dziadek, z klasy prof. Roberta Kabary.
Po muzyce Sibeliusa zabrzmi kolejne, wielkie dzieło ze świata wielkiej pianistyki, mianowicie III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. W opinii pianistów i krytyków uchodzi on za najbardziej wartościowy w kolekcji dzieł rosyjskiego twórcy. Solistą w I części, Allegro ma non tanto tego koncertu będzie Tymoteusz Bies z klasy prof. Zbigniewa Raubo.

Klarnecistka Karolina Bober, z klasy mgr Roberta Niewiary wykona bardzo znane i lubiane z powojennej twórczości Witolda Lutosławskiego Preludia taneczne, złożone z 5 utworów o różnym charakterze, opartych na motywach ludowych.

Występ młodych wirtuozów zakończy saksofonista Krzysztof Koszkowski z klasy prof. Bernarda Steuera, który wykona II i III część Rapsodii na saksofon altowy i orkiestrę współczesnego kompozytora i aranżera belgijskiego, André Waigneina.

  27 lutego 2014, czwartek godz. 17
  Sala koncertowa POSM IIst. im. K. Szymanowskiego
  ul. Ułańska
  Katowice
  Koncert dyplomantów
  Dyplomanci Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
  II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
  Wojciech Skóra (klasa prof. Pawła Głombika) - wiolonczela
  Weronika Dziadek (klasa prof. Roberta Kabary) - skrzypce
  Tymoteusz Bies (klasa prof. Zbigniewa Raubo) - fortepian
  Karolina Bober (klasa prof. Macieja Niewiary) - klarnet
  Krzysztof Koszowski (klasa prof. Bernarda Steuera) - saksofon
  Program:
  Camille Saint-Saëns - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (cz. II i III)
  Jean Sibelius - Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 (cz. I)
  Sergiej Rachmaninow - III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 (cz. I)
  Witold Lutosławski - Preludia taneczne
  André Waignein - Rhapsodie pour saxophone alto (cz. II i III)


   

  Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

  NEWSLETTER

  Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
  Zamów newsletter: