Krzysztofowi Pendereckiemu
w 80. urodziny

Krzysztof Penderecki znany jest również i ceniony jako twórca największego prywatnego arboretum, parkowego założenia w Lusławicach, gdzie też wiosną tego roku, na działce, którą podarował, otwarto kompleks edukacyjno-koncertowy założonego osiem lat temu, Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Współpracowaliśmy z Centrum w ramach projektu Młodzi polscy kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi, co zaowocowało wieloma koncertami i kilkoma płytami, między innymi Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko. Obecnie z młodą kompozytorką uczestniczymy w projekcie Instytutu Muzyki i Tańca  Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie. W ramach tego projektu artystka skomponowała II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę, którego prawykonanie z Tomaszem Strahlem, jako solistą, zaplanowaliśmy w koncercie Mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Z jego zaś dorobku do programu wybraliśmy koncertowe Adagietto z jednej z najwspanialszych oper XX wieku – Raju utraconego oraz III Symfonię, szczególną syntezę warsztatu kompozytora, w której zetknęły się estetyki stylu II Symfonii „Wigilijnej” z 1980 roku i późniejszej o sześć lat opery Czarna maska.

12 grudnia 2013, czwartek godz. 19 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Krzysztofowi Pendereckiemu w 80. urodziny
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent