F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Kameralna z Marianną Vasilevą i Robertem Kabarą

Po niedawnym świetnym występie Śląskiej Orkiestry Kameralnej z Kwartetem Śląskim, imponujące dokonania obojga mistrzów skrzypiec zapowiadają kolejne arcyciekawe muzyczne spotkanie.  Tym bardziej, że odważnie zestawiono w nim muzykę Gioacchina Rossiniego, najsłynniejszego mistrza opery komicznej i najwybitniejszego w XX wieku przedstawiciela argentyńskiego Tanga, Astora Piazzolli.

Z dorobku operowego mistrza wybrano do programu tego koncertu ostatnią z sześciu sonat a quatro, to jest na cztery instrumenty smyczkowe, odnalezionych w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki dopiero tuż przed II wojną światową. Skomponował je dwunastoletni Rossini w 1804 roku. Na głosie pierwszych skrzypiec odnalezionej przez rękopiśmiennej kopii kompozytor napisał: Sześć okropnych sonat, napisanych przeze mnie w czasie wakacji (pod Rawenną) u mojego przyjaciela i mecenasa, Agostina Trossiego, w najbardziej dziecięcym wieku, kiedy nie wziąłem jeszcze ani jednej lekcji akompaniamentu [tj. harmonii]. Całość skomponowana oraz przepisana w ciągu trzech dni i wykonana pod psem przez Trossiego – kontrabas, jego kuzyna Moriniego – pierwsze skrzypce, brata tegoż Moriniego – wiolonczela, i przeze mnie, mówiąc szczerze mniejszego psa od pozostałych – drugie skrzypce. Te pierwsze kompozycje Gioacchina Rossiniego urzekają ogromnym wdziękiem, melodyczną i rytmiczną  inwencją.

Cztery pory porteño
(porteño to mieszkaniec albo mieszkanka Buenos Aires) albo Cztery pory Buenos Aires to polski tytuł utworu dobranego do programu z twórczości Astora Piazzolli. Ta suita to jedno z najbardziej znanych dzieł argentyńskiego kompozytora, stanowiące wyraźną aluzję do Vivaldiego, którego motywy nietrudno odnaleźć zwłaszcza w zakończeniu  Invierno porteño. Utwór powstał na dziesięciolecie Kwintetu Astora Piazzolli i stał się absolutnym klejnotem koncertu jubileuszowego (19 maja 1970)  i nagranej na nim live płyty.
18 grudnia 2013, środa godz. 18 A
Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12 Katowice
Kameralna z Marianną Vasilevą i Robertem Kabarą
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent, gość specjalny koncertu
Marianna Vasileva – skrzypce
Violetta Rotter-Kozera (TVP Katowice) – gospodyni koncertu
Program:
Gioacchino Rossini – Sonata a quattro D-dur nr 6
Astor Piazzolla – Las Cuatro Estaciones Porteñas

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: