Czy da się zobaczyć muzykę?

Koncert poprowadzi Maciej Tomasiewicz, w tym sezonie nasz dyrygent-rezydent w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca. Ukończył z wyróżnieniem PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, w klasie skrzypiec Małgorzaty Nowak-Dąbrowskiej. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Szymona Bywalca, w czerwcu 2012 roku swój dyrygencki koncert dyplomowy poprowadził z muzykami i na estradzie Filharmonii Śląskiej.

Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych przez Larrego Livingstona, Kimcherie Lloyd oraz Rafała Jacka Delektę. Współpracował również z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das klagende lied Gustava Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Dotychczas prowadził koncerty m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Akademicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Ensemble oraz Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował także jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną Archetti. Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach w Katabasis Dariusza Przybylskiego. Wykonanie to zostało zarejestrowane na płycie CD pt: Szaleństwo koncertowania, wydanej jako dodatek do czasopisma Twoja muza.

Program "Dyrygent-rezydent"

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu  prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Maciej Tomasiewicz.