Arcydzieła na jubileusz Mistrza Antoniego Wita

Był prof. Antoni Wit przewodniczącym jury naszego ostatniego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (2012), ale w Katowicach dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Narodowej w latach 2002-2013 najbardziej znany jest z najdłuższej, 17-letniej (1983-2000) dyrekcji Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (WOSPRiTv), która za jego kadencji uzyskała status Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Nagrał – przede wsystkim z zespołami NOSPR i FN – ponad 200 płyt, które (łącznie ponad 5 milionów egzemplarzy) wydawały takie wytwórnie, jak: EMI, Decca Records, CBS, NVC Arts, Pony Canyon, Camerata Tokyo, Polskie Nagrania, DUX, CD Accord i NAXOS. Siedmiokrotnie nominowany do Grammy Award, otrzymał tę nagrodę w 2012 roku za nagranie (NAXOS) z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej zestawu dzieł Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris; solistami byli: Urszula Janik – flet, Jennifer Montone – róg i Elżbieta Stefańska – klawesyn.

Zdobywca czterech Fryderyków jest też laureatem: Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Midem Classical Award, Classical Internet Award, Records Academy Award, Gramophone Editor’s Choice (dwukrotnie) i BBC Music Magazine Editor’s Choice (dwukrotnie).

31 stycznia 2014,
piątek godz. 19 A