Karol Stryja in Memoriam

Ostatniego stycznia minie 16. rocznica śmierci prof. Karola Stryji, który 2 lutego ukończyłby 99 lat. 24 stycznia po raz 15. zapraszamy na doroczny koncert Karol Stryja in Memoriam. To wyraz naszej pamięci o dyrektorze Filharmonii Śląskiej przez 37 lat, twórcy jej marki, inicjatorze Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga oraz powołania filharmonicznego Chóru i Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

W filharmonicznych programach Karol Stryja prezentował wielką klasykę, ale także muzyczne dzieła swojego czasu, zwłaszcza nowe utwory kompozytorów śląskich.  Tę ideę niosą również memorialne koncerty wychowanka i następcy Profesora – Mirosława Jacka Błaszczyka. Tegoroczny wypełnią Preludia Ferenca Liszta i scherzo symfoniczne Stańczyk Ludomira Różyckiego, fortepianowy koncert Zygmunta Stojowskiego , w którego twórczości pobrzmiewają echa romantyzmu Fryderyka Chopina i Edvarda Griega, oraz puzonowy koncert duńskiego kompozytora z rocznika 1962, Sørena Hyldgaarda, znanego twórcy muzyki filmowej, ale także symfonicznej i kameralnej. Solistami tego koncertu będą puzonista Filharmonii Berlińskiej Stefan Schulz oraz ceniona katowicka pianistka Monika Sikorska-Wojtacha.

Z dyrygenckiego podium koncert poprowadzi prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, którego asystentem w pracy nad programem jest Maciej Tomasiewicz, w tym sezonie nasz dyrygent-rezydent. Z pewnością Karol Stryja akceptowałby nasze poczynania promowania utalentowanej młodzież, czego jednym z przejawów jest udział Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w programie Dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.

24 stycznia 2014, piątek godz. 19  A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Karol Stryja in Memoriam
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Stefan Schulz – puzonista
Monika Sikorska-Wojtacha – pianistka
Ludomir Różycki – Stańczyk op. 1 – scherzo symfoniczne
Zygmunt Stojowski – Koncert fortepianowy fis-moll
Søren Hyldgaard – Concerto Borealis na puzon i orkiestrę
Ferenc Liszt – Preludia

Program Dyrygent-rezydent

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program Dyrygent-rezydent ma na celu  prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Śląskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Maciej Tomasiewicz.